Zajęcia skierowane są do uczniów zespołów edukacyjno-terapeutycznych na poziomie szkoły podstawowej z lekkim, umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności intelektualnej oraz uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy z umiarkowany i znacznym stopniem niepełnosprawności intelektualnej.
W ramach innowacji odbywają się zajęcia edukacyjne, terenowe i warsztatowe związane z uprawą roślin ozdobnych i użytkowych, pielęgnacją ogrodu, czynnym i biernym kontaktem z przyrodą. W trakcie aktywnej pracy z roślinami uczniowie wykonują prace ogrodnicze w szkole lub ogrodzie, tworzą kompozycje roślinne, zielniki. Podczas zajęć powstają prace plastyczne z wykorzystaniem materiałów naturalnych.W zakresie biernego korzystania z ogrodu odbywają się spacery do parku i obserwacje przyrodnicze. Podczas zajęć wykorzystane są materiały przyrodnicze, książki, czasopisma oraz materiały multimedialne.
Cele innowacji:
- uwrażliwianie uczniów na piękno otaczającej przyrody oraz na estetykę najbliższego otoczenia, jakim jest ogród przyszkolny,
- wdrażanie uczniów do pracy na rzecz wspólnego dobra poprzez wspólną pielęgnację szkolnego ogrodu, roślin doniczkowych
- rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
- usprawnianie narządów zmysłów
- rozwijanie kreatywności poprzez planowanie nowych nasadzeń w ogrodzie, wykorzystanie elementów roślinnych do tworzenia prac plastycznych
- rozwijanie zdolności manualnych poprzez wykonywanie precyzyjnych czynności
- relaksacja i odpoczynek w otoczeniu przyrody.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w ramach realizacji zajęć rozwijających kreatywność i godzin do dyspozycji dyrektora.
Zajęcia prowadzą: Katarzyna Kutrzepa i Karolina Wiśniewska.