Organizatorami przedsięwzięcia jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Świdniku, Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka oraz Specjalistyczne Centrum Wspierające Edukacje Włączającą.
W tym roku odbyła się IX edycja - przedsięwzięcia pod nazwą „Świdnik dla Autyzmu”.
W ten sposób pragniemy włączyć nasze miasto w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który przypada na 2-go kwietnia. Głównym założeniem jest integracja osób niepełnosprawnych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ze społecznością lokalną. Działania skierowane są do dzieci, młodzieży oraz do mieszkańców naszego miasta. Celem wydarzenia jest szeroko rozumiana informacja, inkluzja i integracja. Działania nasze skupiały się głównie na informowaniu społeczności nie tylko lokalnej o różnych obliczach niepełnosprawności, szeroko rozumianemu włączeniu i ukazaniu ograniczeń wynikających z niepełnosprawności oraz integracja tych osób w społeczności lokalnej.
Przeprowadziliśmy 2-etapowe działania:
- IV Powiatowy Konkurs Plastyczny „Świat w niebieskiej ramce” (4 edycja) dla dzieci przedszkolnych i młodszych uczniów ze szkół podstawowych miasta Świdnika i powiatu świdnickiego (klasy I-III) oraz placówek specjalnych. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Do komisji wpłynęło 120 prac uczniów z 19 placówek.
- Happening - „Świdnicki SCWEW dla Autyzmu” pod tym hasłem odbył się przemarsz uczestników ze swoich placówek do punktu docelowego, którym był Plac Konstytucji 3-go Maja. Uczestnicy wydarzenia (dzieci, młodzież ze szkół świdnickich oraz społeczność lokalna) na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu posiadali niebieskie elementy ubrania, emblematy, baloniki, serduszka i banery z hasłami. Na placu było zorganizowanych kilka stacji: 1 Namiot sensoryczny, 2 Zabawy i tańce integracyjne 3. Malowanie twarzy 4. Salonik fryzjerski 5. Malowanie na folii oraz punkt informacyjno-konsultacyjny połączony z informacją o SCWEW i OWiT. Na zakończenie spotkania uczestnicy dostali „niebieski” słodki poczęstunek i drobne gadżety.
Impreza „Świdnicki SCWEW dla Autyzmu” została objęta honorowym patronatem Starosty Powiatu Świdnickiego i Burmistrza Miasta Świdnika.
Pragniemy podziękować Panu Piotrowi Jankowskiemu dyrektorowi Miejsko Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku i jego pracownikom za życzliwość i udostępnienie miejsca na wystawę prac uczestników konkursu.
Dziękujemy za wsparcie finansowe i życzliwość Starostwu Powiatowemu w Świdniku.
Dziękujemy komisji – panu Romualdowi Gumienniakowi, pani Elżbiecie Krupie, pani Anicie Woźniak i pani Marcie Binięda za ocenę prac konkursowych i wyłonienie nagrodzonych prac.